הפקולטה למדעי הרוח I אוניברסיטת חיפה I החוג להיסטוריה כללית Department of General History I Haifa University I Faculty of Humanities - ברכות לאבנר גרשוני, דוקטורנט החוג, על כתבה מוצלחת בעיתון "הארץ"!

top

ברכות לאבנר גרשוני, דוקטורנט החוג, על כתבה מוצלחת בעיתון "הארץ"!

 

 

Avner Dec 2022 Pic

בכירי הוורמאכט טענו שלא ידעו על ההשמדה. ההקלטות הללו מספרות סיפור אחר

איילת שני | 14 בדצמבר 2022

בשנות ה-40, באחוזה מפוארת בלונדון, ריכזו הבריטים את בכירי הצבא הגרמני שנפלו בשבי — וצותתו לשיחות ביניהם 24 שעות ביממה. 80 שנה אחרי, ההיסטוריון אבנר גרשוני צלל אל התמלילים הסודיים האלה וגילה מה בדיוק עבר לאנשים האלה בראש.

 

לכתבה

 

קצת על אבנר גרשוני

נושא עבודת הדוקטורט:

אדוני הקרב: ביוגרפיה קולקטיבית של הגנרלים הבכירים של הוורמאכט, יולי 1943- מאי 1945

מנחים:

פרופ' אריה כוכבי, פרופ' שטפן איריש

מחקרי עוסק בגנרלים הבכירים של הוורמאכט בחלקה האחרון של מלחמת העולם השנייה (יולי 1943- מאי 1945). מטרת המחקר היא לבדוק את הגנרלים הבכירים כקבוצת עילית וכיצד אירועים בגרמניה השפיעו על התנהלותם והתנהגותם. על ידי שימוש בביוגרפיה קולקטיבית כשיטת מחקר, אשר ביכולתה להבליט את היחיד בקבוצה ואישיותו הייחודית והמורכבת וכיצד היא משפיעה על הקבוצה, ניתן ללמוד על הגנרלים הבכירים אשר ניהלו ארמיות ופיקדו על חזיתות שלמות. חקירה זו מתאפשרת בעיקר באמצעות ניתוח של למעלה מ-2,000 מסמכים של המודיעין הבריטי על הגנרלים הגרמנים אשר היו שבויים באנגליה בזמן המלחמה וששיחותיהם הוקלטו ללא ידיעתם, ונחשפו לחוקרים רק בשנים האחרונות. החומרים העשירים והמגוונים במידע, מאפשרים הצצה אל תוך עולמם ודרך חשיבתם של הגנרלים השבויים, בזמן שגרמניה בעיצומה של המלחמה ועל סף תבוסה. חומרים אלו מאפשרים ללמוד עליהם מעבר לפריזמה הצרה של היסטוריה צבאית ומהלכי קרבות ולחשוף את עולמם האישי, את חשיבתם והשקפת עולמם. שהרי כלפי חוץ הם כולם נראים זהים, בעלי אותם סממנים חיצוניים, אך למעשה הם היו קבוצה מסוכסכת, מפולגת, מלאת קנאה וחשדנות.